Wesołych Świąt
Czy mikołajki mogą być 9 grudnia?
Czy mikołajki mogą być 9 grudnia? Jak najbardziej , klasy 1f i 2e właśnie 9 grudnia z wychowawczyniami udali się pod Pomnik Ofiar Faszyzmu, który znajduje się nieopodal kina w Centrum Handlowym Bonarka. Bartłomiej Walkosz- Berda, uczeń klasy 2e, przygotował bardzo ciekawe informacje na temat tego szczególnego miejsca na mapie Krakowa. Tu historia łączy się z czasami współczesnymi. Pomnik znajduje się na obrzeżach terenu dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Płaszów w Krakowie, obok galerii handlowych, marketów i osiedla nowych bloków. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała informacji przygotowanych przez swojego kolegę Bartka.
Po krótkiej, ale bardzo ciekawej lekcji historii wszyscy poszli do kina Cinema City na film przygodowy „Wicked”. Jest to musical fantasy, który był inspirowany książką Franka Bauma i filmem z 1939 roku „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. Jedną z głównych ról Glindy gra Ariana Grande, znana piosenkarka i kompozytorka młodego pokolenia. Towarzyszą jej Cynthia Erivo, Jeff Goldblum, Michelle Yeoh i wielu innych znakomitych aktorów hollywoodzkich. Seans filmowy, który był ucztą dla uszu i oczu.
Te mikołajki pozostaną na długo w pamięci uczniów.
" 81. rocznica "
4 grudnia 2024 r. przypada 81. rocznica rozstrzelania w Wieliczce w 1943 r. przez niemieckiego okupanta 10 Polaków przywiezionych z Krakowa z więzienia na Montelupich. Była to akcja odwetowa za postrzelenie przez oddział Kani Emanuela Kesslera komendanta kopalnianej straży przemysłowej.
W poniedziałek w naszym liceum odbyła się jak co roku patriotyczna uroczystość związana z tymi wydarzeniami. W uroczystej akademii wzięli udział Pani Dyrektor Monika Szypuła oraz licznie przybyli goście Wicestarosta Wielicki Ewa Ptasznik, Burmistrz Wieliczki Rafał Ślęczka, delegacja Klubu Przyjaciół Wieliczki pod przewodnictwem Prezes Jadwigi Dudy, delegacja Kopalni Soli Wieliczka z Przewodniczącym NSZZ Solidarność Adamem Gawlikiem, przedstawiciele Muzeum Żup Krakowskich Jakub Strynowicz i Agnieszka Prytek, Starszy Chorąży Związku Strzeleckiego Hubert Cora, reprezentanci Zarzadu i Rady osiedla H.Sienkiewicza, A Asnyka i W.Pola a także uczniowie liceum.
Po uroczystości młodzież liceum oraz zgromadzeni przedstawiciele władz i organizacji złożyli kwiaty pod pomnikiem ufundowanym przez Kopalnię Soli Wieliczka dla upamiętnienia zamordowanych 10 Polaków.
Akademię przygotowali uczniowie klasy 2a przy wsparciu uczniów z klas 4a i 3b pod opieką Pani Bożeny Petryszak.
"Zemsta"
Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba! W dniu 4 grudnia wolą nieba było, żeby klasy 2d, 2e, 3c, 3d, 3e, 3f, 4a, 4d i 4e poszły na przedstawienie „Zemsta” na podstawie komedii Aleksandra Fredry w ramach projektu „Matejko w Teatrze STU”. Klasyczna opowieść o sporze sąsiedzkim została podana w żywej, kolorowej i pełnej humoru sztuce. Na scenie w rolach Cześnika i Rejenta można było zobaczyć Daniela Olbrychskiego i Andrzeja Roga. Przedstawienie skradł jednak Łukasz Rybarski w roli nieporadnego Papkina. Całość odbyła się przy akompaniamencie piosenki „Oj kot!” z filmowej adaptacji „Zemsty”.
Na szczęście, mocium panie, mimo strzelania z wiatrówki żadna makówka nie została strącona.
„Matematyczne czwartki”
5 grudnia 2024 r. młodzież klasy 3f pod opieką Pani Iwony Pluty uczestniczyła w kolejnych zajęciach edukacyjnych z cyklu „Matematyczne czwartki” w Instytucie Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Dr Marcin Kulczycki wygłosił wykład "Automaty komórkowe, czyli matematyk gra w życie". Następnie młodzież została zaproszona do udziału w quizie poświęconym matematyce. W spotkaniu wzięli również udział członkowie Koła Matematyków Studentów UJ, którzy opowiedzieli o studiach matematycznych na UJ i chętnie odpowiadali na pytania na temat studiów.
Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie uczniów oraz przyczyniły się do pogłębienia ich wiedzy i zainteresowań matematycznych.
Wystawa interaktywna „Nauki dawne i niedawne”
Dla większości uczniów matematyka i fizyka to jedne z najmniej lubianych przedmiotów szkolnych. Ale czy tak musi być? Wystawa interaktywna „Nauki dawne i niedawne” przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie udowadnia, że nie.
Uczniowie klasy 1e mieli okazję się o tym przekonać 4 grudnia 2024 r.
Na wstawie mogli posłużyć się kopiami starych przyrządów matematycznych i astronomicznych, samodzielnie wykonywać eksperymenty, dzięki którym można lepiej poznać prawa rządzące światem.
Polecamy wszystkim wizytę w tym ciekawym miejscu.
Finał wojewódzki w szachach drużynowych
6 grudnia w Nowym Sączu rozegrany został finał wojewódzki w szachach drużynowych. Nasza reprezentacja w składzie: Hubert Spytek 2b, Dawid Jaroń 2f, Maciej Wilkoński 3b zajęła VII miejsce. Gratulujemy!
Współpraca z Wydziałem Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH
Miło nam poinformować, że nasze Liceum nawiązało współpracę z Wydziałem Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH
wiecej : https://www.facebook.com/WILGZ.AGH
zdjecia pochodzą dzięki uprzejmości wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH
zdródło : https://www.facebook.com/WILGZ.AGH
DOG RESCUE
Rise Up Skills. Erasmus+
- 15
W dniach 17.11 - 25.11.2024 mieliśmy okazję uczestniczyć w niesamowitej przygodzie w ramach programu Erasmus+, który odbył się w Maladze w Hiszpanii. Był to czas pełen inspiracji, nauki i niezapomnianych wspólnych chwil.
Podczas wyjazdu skupiliśmy się na integracji z uczestnikami z różnych krajów. Wspólne warsztaty, gry i projekty pozwoliły nam nawiązać nowe przyjaźnie oraz lepiej poznać inne kultury. Szczególną wartość miała dla nas możliwość nauki języków obcych – codzienne konwersacje w języku angielskim, a także w językach ojczystych naszych partnerów były nie tylko praktyczne, ale też ogromnie motywujące.
Nie zabrakło również czasu na rozwój umiejętności społecznych, współpracę w międzynarodowych zespołach oraz wymianę doświadczeń. Zajęcia w grupach tematycznych łączyły edukację z zabawą, a różnorodność metod sprawiła, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Oprócz nauki mieliśmy okazję poznać hiszpańską kulturę i tradycje – zarówno podczas wspólnych posiłków, jak i wycieczek po malowniczych okolicach. Był to także moment, aby spróbować lokalnych specjałów, takich jak paella czy tapas, które zostaną w naszej pamięci na długo!
Wyjazd dał nam nie tylko nowe umiejętności językowe, ale także wzmocnił naszą otwartość i chęć współpracy na arenie międzynarodowej. Już nie możemy się doczekać kolejnych takich doświadczeń!
Projekt powstał dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Młodych Artystów Eco Power z Wieliczki.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jego realizacji – organizatorom, opiekunom i uczestnikom!
¡Gracias!
https://smart-eco.pl/2024/12/rise-up-skills-erasmus-project-malaga-spain/
Konkurs Plastyczny i Literacki
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie